REALIZACJA PROJEKTU od kwietnia do grudnia 2014 r. Celem projektu była integracja i wspieranie rozwoju dzieci autystycznych z różnego typu nie-pełnosprawnością w wieku od 7 do 15 lat, objętych obowiązkiem szkolnym w Zespole Szkół Specjalnych im. Marii Konopnickiej w Kościanie oraz integracja i wsparcie dla rodziców tych dzieci. Projekt obejmował grupę 5-8 dzieci autystycznych z różnym stopniem niepełno-sprawności intelektualnej.
Projekt dofinansowany został przez Wojewodę Wielkopolskiego i obejmował zajęcia, które zostały w pełni zrealizowane:
1.Cykliczne zajęcia arteterapii z elementami Metody Dobrego Startu,
2.Cykliczne zajęcia – integracja z otoczeniem -Klub Aktywności,
3.Cykliczne zajęcia- Metoda ruchów wspomaganych F. Affolter.
Każde dziecko w ramach tych działań miało zagwarantowane dodatkowe wsparcie, dzięki terapii indywidualnej i grupowej realizowanej w różnych formach w zależności od potrzeb rozwojowych. Dzięki realizacji projektu możliwe było wprowadzenie do działań oddziałów klasowych dla dzieci z autyzmem cyklicznych, grupowych, indywidualnych zajęć integra-cyjnych, oraz poznawanie i zaprzyjaźnianie się z najbliższym otoczeniem, jednocześnie prze-łamując bariery swoich codziennych stereotypowych zachowań niepożądanych.
Podsumowując przeprowadzone zajęcia i udział w nich dzieci możemy jednogłośnie stwierdzić, iż przyniosły one rewelacyjne korzyści ponieważ nie tylko wspomagały cały roz-wój, uspołeczniały, wyrównywały różnorakie opóźnienia, (m.in. w sferze emocjonalnej czy społecznej), ale przede wszystkim uczyły współdziałania z partnerem, pozytywnego wyko-rzystania siły, nagromadzonej energii i koncentrowania się na wykonywanym zadaniu.
Dla prowadzących najważniejszym podsumowaniem przeprowadzonych zajęć jest uśmiech dziecka i ich chęć uczestniczenia w ćwiczeniach i trudnych życiowych zadaniach a także w współdziałaniu w społeczeństwie. Ćwiczenia dawały dzieciom poczucie bezpieczeństwa oraz zaufania do siebie i do innych. Wykonywane w grupie, budowały więzi grupowe i interperso-nalne. Zajęcia te stanowiły element doskonałej zabawy, działały odtwórczo i twórczo na wy-obraźnię. Dawały i dają chwile odprężenia (np. relaksacje, zabawy paluszkowe ulubione przez uczniów młodszych), były też czynnikiem rozładowania napięć a tym samym obniżały spastyczność.
Celem oddziaływań jest i było wszechstronne stymulowanie rozwoju w oparciu o stosowanie różnych metod i technik pracy wpływających na funkcje poznawcze, koordynację wzrokowo ruchową, motorykę dużą i małą, zachowania społeczne, samoobsługę oraz stymulowanie rozwoju mowy. Stwarzałyśmy sytuacje doskonalące pamięć, umiejętność skupienia uwagi, zdolność kojarzenia a także działania, dzieci wykonywały ćwiczenia rozwijające percepcję wzrokową, słuchową, koordynację wzrokowo-ruchową, oraz kształtowały wiarę we własne możliwości i uspołeczniały. Rodzice bardzo chętnie korzystali z pomocy i wsparcia z naszej strony.