DajMiSzansę 2015

W ramach projektu DajMiSzansę finansowanego przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu dzieci z klas autystycznych miały okazję uczestniczyć od września do listopada br. w zajęciach z zakresu dogoterapii z udziałem psa Rado rasy goldenretriver i psa Pepe rasy maltańczyk. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów dogoterapii – panią Jadwigę Marcinkowską i panią Patrycję Kuśnierczak. Kiedy w zajęciach uczestniczyły psy Rado i Pepe to dzieci dłużej i chętniej ćwiczyły, a wykonywanie zadania wywołały wiele radości. Zajęcia były bardzo różnorodne. Rado i Pepe to psy o odmiennych temperamentach. Rado spokojny i wyważony, natomiast Pepeenergiczny i chętny do zabawy. Rado pełnił czasami rolę psa zaprzęgowego, a Pepe ,,cyrkowego’’. Psy dostarczyły dzieciom wiele doznań zmysłowych szczególnie w zakresie dotyku. Kontakt z psem to rodzaj terapii, która pozytywnie wpływa na samopoczucie, przynosi radość i uśmiech na twarzach dzieci. U dzieci można było zauważyć pozytywne rezultaty wprowadzenia zajęć z psem. Pies terapeuta spełnił rolę łącznika pomiędzy dzieckiem a nauczycielem i pozwolił na realizację następujących celów: przełamanie bariery lęku przed kontaktem z psem, akceptowanie obecności psa w bliskim otoczeniu, wydłużanie koncentracji uwagi, podejmowanie różnych form działań ruchowych w obecności psai w kontakcie z nim, nauka relaksacji w obecności psa, wyciszenie (bezpieczne przytulanie się do psa, głaskanie go), wykonywanie czynności porządkowych w kontakcie z psem, kształtowanie umiejętności naśladowczychdzieci, szczególnie czynności wykonywanych przez psa.
Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach prowadzonych metodą Weroniki Sherborne z elementami muzykoterapii. Zajęcia prowadzone były przez panią Ewę Hertmanowską. Podczas zajęć zostały wykorzystane ćwiczenia prowadzące do poznania siebie i własnego ciała, pomagające zdobyć pewność siebie i budować poczucie bezpieczeństwa w swoim otoczeniu oraz ułatwiające nawiązanie kontaktu i współpracę z partnerem. Wspólne zabawy pomogły dzieciom w nabraniu przekonania, że ćwiczenia wykonywane z drugim człowiekiem mogą być przyjemne i dostarczać wielu pozytywnych emocji. Zajęcia prowadzone Metodą Ruchu Rozwijającego miały stała strukturę, ale poszczególne spotkania zostały zróżnicowane pod względem treści, w zależności od potrzeb uczestników. Uczniowie uczestniczyli też w cyklicznych zajęciach z zakresu integracji sensorycznej prowadzonych przez panią Anię Michalak.
Uczestnicy terapii metodą integracji sensorycznej poprawiali jakość odbierania, przesyłania i organizowania bodźców. Uczyli się odbierania kontrolowanej liczby bodźców sensorycznych, a w szczególności przedsionkowych, proprioceptywnych i dotykowych. Wzmacniali swoje poczucie wartości poprzez pozytywne motywowanie. Usprawniali rozwój ruchowy, umiejętność uczenia się i funkcjonowania społecznego. Usprawnione zostały skomplikowane procesy takie jak koordynacja ruchowa, planowanie ruchu, percepcja słuchowa czy wzrokowa, mowa, czytanie, pisanie czy liczenie. Na zajęciach integracji sensorycznej uczniowie wykonywali następujące ćwiczenia (w zależności od postawionej diagnozy): ćw. ogólnousprawniające, ćw. równoważne, ćw. rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową, ćw. kształtujące prawidłowy chwyt, ćw. grafomotoryczne, stymulacja czucia głębokiego, niwelowanie nadwrażliwości/podwrażliwości sensorycznej, terapia niepożądanych zachowań (agresji, autostymulacji), kształtowanie schematu ciała, przekraczanie linii środkowej ciała. Uczestnicy projektu nabyli umiejętności radzenia sobie z własnym ciałem, adaptowania się do otoczenia, rozwinęły się komunikacyjnie oraz nastąpiło wygaszanie nieprawidłowych zachowań utrudniających adaptacje społeczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *