Dnia 29 listopada 2024 roku uczniowie klas 3bp, 3dsp, 3esp oraz 6a w ramach projektu „Kulturalne pielgrzymowanie” pojechali do Czempinia. Pierwszym punktem naszej wycieczki były warsztaty tworzenia biżuterii w przepięknej przestrzeni Welier. Mieliśmy możliwość zobaczyć, jak wygląda praca rzemieślnika-złotnika oraz zwiedzić pracownię, zaprojektowaną przez właścicielkę, Weronikę Walenciak. Meble, ekspozytory i strefa warsztatowa powstały na bazie jej rysunków koncepcyjnych, co nadało temu miejscu wyjątkowego charakteru.
Podczas warsztatów poznaliśmy podstawowe narzędzia oraz techniki jubilerskie. Dowiedzieliśmy się, jak dobierać odpowiednie narzędzia do oczekiwanego efektu, aby tworzyć piękną biżuterię. Następnie każdy z uczestników, pod okiem profesjonalnej artystki i projektantki biżuterii, miał szansę zaprojektować i wykonać dla siebie lub na prezent jedyny i niepowtarzalny naszyjnik, bransoletkę lub kolczyki.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie wyjątkowego i zabytkowego miejsca – Centrum Aktywizacji Społecznej TLENOWNIA w Czempiniu. Poznaliśmy niezwykle bogatą, burzliwą i pełną skrajności historię ponad 100-letniego gmachu, w którym kiedyś działał zakład produkujący tlen. Zagraliśmy w grę, która przybliżyła nam historię tego miejsca i jego znaczenie dla lokalnej społeczności.
Oprowadzeni przez przewodnika, zwiedziliśmy cały budynek, w tym piękną salę występową, nowoczesną Miejską Bibliotekę Publiczną dla dzieci i dorosłych, salki terapeutyczne oraz Izbę Muzealną. W skład tej ostatniej wchodzi wystawa stała, poświęcona historii gminy, oraz ekspozycja czasowa poświęcona hm.Florianowi Marciniakowi – pierwszemu Naczelnikowi Szarych Szeregów. O tym charyzmatycznym przywódcy opowiedziała nam niezwykle ciekawie Pani Wiesława.
Naszą podróż zakończyliśmy w CaffeTLEN by ArtZagroda, gdzie posililiśmy się pyszną kawą i ciastem. Była to niezapomniana wycieczka, pełna twórczych doświadczeń i wzbogacająca naszą wiedzę o lokalnej historii.